مردم فوبیای ام.اس دارند
مردم فوبیای ام.اس دارند
تاریخ درج: 1396/1/17

به گزارش سایک نیوز به نقل از آنا، دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: بسیاری از مردم دچار فوبیای ابتلا به بیماری « ام اس» هستند که این ترس متاسفانه باعث می‌شود افرادی که دچار علائم شایع این بیماری هستند با تاخیر به پزشک مراجعه کنند. 

وی با بیان اینکه ایران در منطقه پرخطر «ام اس» قرار دارد، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر شیوع ام اس افزایش یافته است که در این میان اطلاع‌رسانی در خصوص باورهای غلط در خصوص این بیماری بسیار مهم‌تر از خود بیماری است، زیرا این روزها باورهای اشتباهی در خصوص این بیماری و علائم آن متداول شده که موجب سرگردانی و افزایش نگرانی مردم شده است. 

وی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای از مردم این بیماری را تنها با علامت «ناتوانی در حرکت دادن پاها و دست‌ها» می‌شناسد این در حالی است که این علامت در اکثر بیماری‌ها مشترک است و گسترش این باور در جامعه منجر می‌شود افراد دچار این علامت از ترس ابتلا به ام اس به پزشک مراجعه نکنند. 

دکتر مقدسی خاطرنشان کرد: ناتوانی در حرکت دادن دست و پاها یکی از علائم بیماری ام اس است اما به شرط آنکه این علامت به صورت ۲۴ ساعته تداوم داشته باشد اما با این وجود بیمار باید برای تشخیص نهایی، ام آر ای انجام دهد زیرا گاهی فردی دچار این علامت می‌شود اما ضایعه‌ای مبنی بر ابتلا به ام اس در ام آر ای دیده نمی‌شود. وی با اشاره بر اینکه فوبیای ابتلا به ام اس در میان مردم احساس می‌شود، ادامه داد: این مساله موجب افزایش استرس و بروز سایر بیماری‌ها در افراد می‌شود. 

وی در پایان تصریح کرد: ام اس مانند بسیاری از بیماری‌ها مانند فشار خون، قندخون و … قابل درمان نیست اما به کمک دارودرمانی می‌توان به بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک کرد و بیماران می‌توانند به زندگی اجتماعی و شخصی خود همراه با بیماری ادامه بدهند.