اخبار روانشناسی
۸ دستور ورزشی برای ارتقای سلامت روان
تاریخ درج: 1396/11/15
تحقیقات زمان حاضر به طور قطعی ثابت کرده اند که ورزش نه تنها برای بهبود سلامت جسمی مفید است، بلکه به عنوان نوعی دارو برای بسیاری از چالش های سلامت روان می تواند نقش داشته باشد. به گزارش سایک نیوز و به نقل از بهداشت نیوز، شاید فقط این را شنیده باشیم که ورزش کردن باعث افزایش خلق و خو و بهبود سلامت روان می شود، در حالی که قضیه فراتر از اینهاست و نوع ورزش و دوز آن در بهبود انواع مختلف مشکلات روانی تاثیر دارد.
علل خجالتی بودن کودکان
تاریخ درج: 1396/10/27
«ببخشید، این پسر من خیلی خجالتی است» جمله‌ای است که مادر و پدر یک کودک خجالتی معمولا زمان روبه‌روشدن با دیگران به زبان می‌آورند. غافل از این‌که این کار اشتباه است! این صحنه حتما برای‌تان آشناست؛ کودکی که در احوالپرسی‌های معمول روزانه با دیگران، پشت والدینش پنهان می‌شود و در جواب احوالپرسی آن‌ها ساکت می‌ایستد؛ این قبیل بچه‌ها را به‌اصطلاح «خجالتی» می‌گویند، مشکلی که اغلب کودکان و حتی نوجوانان و بزرگسالان ممکن است با آن روبه‌رو باشند.
قبل از خواب کارهای فردا را بنویسید تا سریع‌تر بخوابید!
تاریخ درج: 1396/10/25
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کسانی که شب‌ها در به خواب رفتن مشکل دارند، نوشتن فهرست کارهایی که باید روز بعد انجام دهند قبل از رفتن به رختخواب به آنها کمک می‌کند که ۹ دقیقه سریع‌تر به خواب بروند.
هوش هیجانی طبقه متوسط بیش از سایر طبقات جامعه
تاریخ درج: 1396/10/20
یک روانشناس خانواده گفت: تنها آی‌کی‌یو در سازگاری افراد با محیط موثر نیست بلکه باید هوش هیجانی افراد نیز در این رابطه در نظر گرفته شود. دکتر حسن عماری درباره ای‌کی‌یو گفت: هوش عاطفی یا هوش هیجانی یا هوش احساسی به یک معنا بوده و به آن ای‌کی‌‌یو اطلاق می‌شود، ای‌کی‌یو در مقابل آی‌کی‌یو یا هوش‌بهر ایجاد شده است.
مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد
تاریخ درج: 1396/10/19
از ریاضیات به‌طور معمول به‌عنوان زبان جهانی یاد می‌شود، اما زبانی که برای چهارچوب‌بندی ریاضیات در ذهنمان انتخاب می‌کنیم، می‌تواند قسمت‌های مختلفی از مغز را برای محاسبه با اعداد به‌کار گیرد. تحقیقی جدید بر روی دانش‌آموزانی که دو زبان فرانسوی و آلمانی را بلد هستند، نشان می‌دهد که بسته به زبانی که مسائل در آن نوشته و محاسبه شدند، قسمت‌های مختلفی از مغز برای حل مسائل یکسان به‌کار می‌رود.
تعیین میزان هوش افراد با اسکن مغزی
تاریخ درج: 1396/10/18
محققان اظهار کردند: روش نقشه‌برداری جدید مغز، ارتباط بین شبکه‌های مغزی و آی‌کیو افراد را نشان می‌دهد. به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه کمبریج توانستند روش جدید و نسبتا ساده‌ای برای نقشه‌برداری از اتصال‌های مغزی و هوش افراد را کشف کنند و نشان دهند که چگونه بین مناطق مغزی و هوش افراد ارتباط وجود دارد. آنها با استفاده از این روش می‌توانند آی‌کیو افراد را بدون آزمون‌های مرتبط و با استفاده از اسکن تعیین کنند.
تاثیر زمان وعده‌های غذایی بر اختلالات عصبی پیش‌رونده
تاریخ درج: 1396/10/17
کارشناسان آمریکایی معتقدند: مصرف وعده‌های غذایی در ساعات مشخصی از شبانه‌روز، روش موثری برای ارتقاء کیفیت زندگی مبتلایان به اختلالات عصبی پیش‌رونده است.
چرا فرزندمان بدزبانی می‌کند؟
تاریخ درج: 1396/10/16
بدزبانی فقط به معنای فحش دادن نیست و مواردی مثل صدا زدن بزرگترها با اسم کوچک، طعنه زدن، گستاخی و فریاد زدن به جای آرام صحبت کردن هم در گروه مصداق‌های بدزبانی قرار می‌گیرد. در همین راستا، اگر دوست نداریم فرزندمان با فریاد حرف بزند، خودمان هم نباید در برابر او و دیگران چنین رفتاری داشته باشیم.
نخوابیدن منجر به بروز اختلالات ذهنی می‌شود.
تاریخ درج: 1396/10/14
مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی Nature Medicine، برای اولین بار به بررسی چگونگی اختلال عملکرد سلول‌های مغزی در اثر نخوابیدن می‌پردازد. آقای «فرید»، نویسنده ارشد مقاله و استاد جراحی عصبی در دانشکده پزشکی دیوید گفن UCLA و دانشگاه تل آویو، می‌گوید: «ما دریافتیم که نخوابیدن به میزان کافی، این قابلیت را از سلول‌های عصبی می‌گیرد تا به درستی عمل کنند. این امر به خطای شناختی در چگونگی درک و واکنش به محیط پیرامون‌مان ختم می‌شود. عدم خواب کافی می‌تواند مثل مصرف خیلی زیاد نوشیدنی‌های الکی، خطرناک باشد. خستگی شدید، همان تاثیر مشابهی را بر مغز می‌گذارد که در اثر مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکی شاهدش هستیم. هنوز هیچ استاندارد پزشکی یا قانونی برای شناسایی رانندگان خیلی خسته در جاده وجود ندارد.»
۹ نابودگر استرس کودکان!
تاریخ درج: 1396/10/7
یشتر والدین، دنیای کودک را دنیایی پر از شور و نشاط و بدون هرگونه استرس و نگرانی می دانند و از آن جا که خودشان از فرزندان شان محافظت و مراقبت و نیازهایشان را تامین می کنند، خیلی به عوامل استرس زا توجهی ندارند. طبق آخرین تحقیقات، بیشتر از ۲۰ درصد کودکان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و بی توجهی والدین، باعث حل نشدن این مشکل روانی شان می شود که آینده کودک را با خطراتی روبه رو می کند.
حل کردن جدول کلمات متقاطع چه اثری روی سلامتی ما دارد؟
تاریخ درج: 1396/10/6
پژوهش ها نشان داده اند که حل کردن جدول کلمات متقاطع چیزی فراتر از فعالیتی ساده است که تنها برای وقت گذرانی انجام می شود. آیا در پی روشی سرگرم کننده برای بهبود خلق و خو، کاهش استرس و پیشگیری از زوال عقل هستید؟ حل کردن جدول کلمات متقاطع را به یک عادت برای خود تبدیل کنید.
رشد آسیب‌های اجتماعی به یک دغدغه ملی بدل شده است
تاریخ درج: 1396/10/6
رشد آسیب‌های اجتماعی به یک دغدغه ملی بدل شده است/ در برنامه ششم اولویت با پیشگیری است معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در آئین افتتاح عملیاتی سراسری پیمایش رصد آسیب‌های اجتماعی و تعیین‌کننده‌های آن(سراج) با بیان اینکه رشد آسیب‌های اجتماعی به یک دغدغه ملی بدل شده است، گفت: اکنون با توجه به منابع علمی باید با طراحی نقشه راه به سمت مهار، کنترل و نهایتا ریشه‌کنی قدم برداریم؛ این در حالی است که در برنامه ششم اولویت با پیشگیری است.
رابطه «نام» با اضطراب و کمرویی در کلاس درس!
تاریخ درج: 1396/10/4
نتایج پژوهش محققان ایرانی نشان می‌دهد: انتخاب «نام» نامناسب برای فرد، می‌تواند در بروز برخی ناهنجاری‌های تحصیلی او در دوران مدرسه نقش داشته باشد.
توصیه‌هایی درباره سلامت روان در شرایط بحران و حوادث و بلایا
تاریخ درج: 1396/10/4
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه رعایت نکات سلامت روان در شرایط بحران و حوادث و بلایا ضروری است، گفت: بروز برخی نشانه‌ها و علائم مانند شوکه شدن، بهت، ترس، اضطراب، استرس و دلشوره، پس از وقوع حوادث، طبیعی و گذرا است که با انجام برخی اقدامات، خطری برای سلامتی ایجاد نمی‌کند.
چه کنیم تا مغزمان دست از نگرانی بردارد؟
تاریخ درج: 1396/9/19
طبق گزارش موسسه‌ی ملی سلامت روان، بیش از ۱۸ درصد از آمریکایی‌ها از اختلال اضطرابی رنج می‌برند که نگرانی بسیار زیاد یا تنش تلقی شده و اغلب منجر به سایر علائم فیزیکی می‌شود.
از هر ۳ زن تهرانی یکی در معرض خشونت قرار می‌گیرد.
تاریخ درج: 1396/9/18
معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته در استان تهران از هر ۳ زن ، یک نفر در معرض خشونت قرارگرفته است.
فقدان آموزش مهارت های زندگی به نوجوانان تهدیدی از نوع آسیب اجتماعی
تاریخ درج: 1396/8/25
همیت آموزش مهارت های زندگی و شیوه ارتباط گیری در دوره نوجوانی بنا به اعتقاد روانشناسان به اندازه ای است که نبود آن می تواند تهدید جدی برای این قشر باشد.
کودکان خود را در معرض اخبار دلخراش زلزله قرار ندهید.
تاریخ درج: 1396/8/25
یک روانپزشک با اشاره به اینکه بهتر است کودکان با تصاویر دلخراش حوادثی همچون زلزله مواجه نشوند، گفت: در صورتی که والدین جنبه خوب حوادث همچون کمک کردن به حادثه دیدگان را به فرزندان خود آموزش دهند این امر سبب می شود تا آنها همدلی و کمک به همنوعان را فرا گیرند.
اعزام ۲ تیم روانشناسی و مددکاری از همدان به مناطق زلزله زده کرمانشاه
تاریخ درج: 1396/8/25
مدیرکل بهزیستی استان همدان گفت: ۲ تیم با حداقل ۱۲ نیرو متشکل از روانشناس و مددکار در قالب تیم های مشاوره و حمایت روانی و اجتماعی در بلایای طبیعی(محب) از همدان آماده اعزام به مناطق زلزله زده کرمانشاه است.
اضطراب اجتماعی مغز را مستعد افسردگی می‌کند.
تاریخ درج: 1396/8/24
مطالعات جدید نشان می‌دهد اضطراب اجتماعی و استرس یک عامل تاثیرگذار بر خلق و خو و بروز افسردگی است هر چیزی که احساس با ارزش‌بودن را در فرد تهدید کند، نوعی اضطراب اجتماعی است.
پدران هم پس از تولد فرزند، دچار افسردگی می‌شوند
تاریخ درج: 1396/8/21
پدران هم پس از تولد فرزند دچار افسردگی می‌شوند اما مشکل سلامت روان در آنان به سختی قابل تشخیص است.
ورزش گروهی استرس را کاهش می‌دهد
تاریخ درج: 1396/8/17
محققان دریافتند که ورزش گروهی تا ۲۶ درصد میزان استرس را کاهش می‌دهد و باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود.
آیا دیرخوابیدن و شب بیداری ژنتیکی است؟
تاریخ درج: 1396/8/16
یک جهش که روی ساعت درونی بدن و ریتم سیرکادین تاثیر دارد، احتمالا افراد را تا دیروقت بیدار نگه می‌دارد.
۱۰ نکته جالب و خواندنی در مورد زیگموند فروید؛ پدر علم روانشناسی مدرن
تاریخ درج: 1396/8/13
دکتر زیگموند فروید، پدر علم روانشناسی مدرن در ۲۳ دسامبر سال ۱۹۳۹ در سن ۸۳ سالگی در لندن و با تزریق دُز کشنده ای از مورفین درگذشت. نظریات رادیکال و انقلابی او در مورد ذهن انسان باعث شکل گیری تغییراتی شگرف و بی سابقه در روانشناسی شده و تا به امروز نیز چیزی از جنجالی بودن آن ها کاسته نشده است. در ادامه ی این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ واقعیت جالب در مورد این شخصیت برجسته آشنا کنیم.
مینوچین ، یکی از بزرگترین نظریه پردازان خانواده در سن ۹۶ سالگی درگذشت
تاریخ درج: 1396/8/13
این سرفصل یادداشت سازمان جهانی خانواده درمانی در سوگ اوست: It is with a heavy heart that we announce the passing of Salvador Minuchin at age 96. No matter your particular field of study or clinical work, all marriage and family therapists know of Sal, his contributions to family therapy, and his legacy as the developer of structural family therapy . At this sad moment, of losing a legend we can only think of the countless number of families, all over world, who have been helped by Sal’s brilliance. He gave our field Structure, but for these families, he has given them so much more.
لایحه حمایت از کودکان، موارد کودک آزاری را کاهش می دهد
تاریخ درج: 1396/8/11
رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: لایحه جدید حمایت از کودکان و نوجوانان به ما کمک می‌کند که اقدامات موثرتری را در زمینه کاهش کودک‌آزاری انجام دهیم. لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در سال ۸۸ از سوی قوه قضائیه به دولت تقدیم شد و پس از آن در سال ۹۰ به مجلس ارسال شد و این لایحه از آن سال همچنان در دست بررسی است که مقرر شده تا پایان امسال در کمیسیون قضایی نهایی شود اما به نظر می رسد که تصویب آن به سال ۹۷ موکول خواهد شد.
خودآزاری نوجوانان، واکنشی به خشونت های پنهان
تاریخ درج: 1396/8/8
رییس انجمن آسیب شناسی ایران در خصوص شکل‌گیری مدل رفتار مازوخیسمی (خودآزاری) در بین نسل نوجوان هشدار داد و گفت که این رفتار در واکنش به خشونت پنهان، روش‌های تربیتی و پاسخگویی نادرست جامعه به هیجان‌های رفتاری نوجوانان به وجود می‌آید.
30 درصد علت مراجعه به مراکز مشاوره بهزیستی کشور موضوع خانواده است
تاریخ درج: 1396/8/8
معاون مراکز مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: ۳۰درصد علت مراجعه به مراکز مشاوره بهزیستی کشور برای حل مسائل خانواده است.
روز جهانی سلامت روان
تاریخ درج: 1396/7/19
امروز 10 اکتبر، روز جهانی سلامت روان است.
اروین یالوم در بیمارستان بستری شد
تاریخ درج: 1396/7/4

اروین یالوم ، روان‌درمانگر محبوب، در بیمارستان بستری شده و خودش را در آستانۀ مرگ می‌بیند 

رییس سازمان نظام روانشناسی :درخواست استقلال برای اضافه شدن یک روان‌شناس به تیم
تاریخ درج: 1396/6/30

رییس سازمان نظام روانشناسی کشور از اضافه شدن یک روانشناس و مشاور به کادر فنی تیم استقلال تهران خبر داد.

ارائه خدمات سلامت و مشاوره ویژه شهروندان تهرانی طی سال جاری
تاریخ درج: 1396/4/21
مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: امسال برنامه های متنوعی در حوزه ارائه خدمات سلامت روان و تحکیم بنیان خانواده و آموزش سلامت به شهروندان مدنظر قرار گرفته که در سراهای محلات تهران اجرا می شود. 
تهران میزبان کنگره بین المللی دانش اعتیاد
تاریخ درج: 1396/3/31

به گزارش سایک نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا, معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از برگزاری یازدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد از ۲۲ تا ۲۴ شهریورماه خبر داد و گفت: در این کنگره جایزه های ویژه ای نیز به مقالات منتخب اعطا می شود. 

استاندارد روحی و روانی بحران ها تدوین شد
تاریخ درج: 1396/3/28
معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور از تدوین نهایی استاندارد بازتوانی روحی و روانی در کشور خبر داد. 
حضور روانشناسان در مجلس شورای اسلامی
تاریخ درج: 1396/3/28
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایلنا, معاون دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت بیان کرد: تیم دو نفره روانشناس هر روز از ساعت ۹ تا ۱۲ در مجلس شورای اسلامی مستقر شده است. همچنین اگر افرادی نیازمند مداخلات روانپزشکی باشند و به دارو نیاز باشد مراحل درمان آنها از طریق انجمن روانپزشکی ایران پیگیری می‌شود. 
اعلام آمادگی سازمان نظام و کمیسون روان شناسی ورزش برای کمک حرفه ای به پیشرفت ورزش
تاریخ درج: 1396/3/28
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور , دکتر اللهیاری ربیس این سازمان  از اعلام آمادگی سازمان نظام و کمیسون روان شناسی ورزش برای کمک حرفه ای به پیشرفت ورزش خبر داد. 
پوشش بیمه ای مشاوره و روان درمانی در انتظار تصمیم شورای عالی بیمه
تاریخ درج: 1396/3/23

به گزارش سایک نیوز به نقل از سلامت آنلاین, عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نامتعارف بودن هزینه مشاوره و روان درمانی را یکی از مهم ترین معضلات جامعه دانست و گفت:...

در پی حملات تروریستی در تهران,اختلال استرس پس از سانحه را جدی بگیرید
تاریخ درج: 1396/3/20
توصیه‌های یک روانشناس در پی حملات تروریستی امروز در تهران/ «اختلال استرس پس از سانحه» را جدی بگیرید.
استرس در اواخر دوران بارداری احتمال ابتلا به پرخوری را در فرزندان دختر بالا می برد
تاریخ درج: 1396/3/11
 استرس به طور گسترده ای به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در اختلالات خوردن از قبیل پرخوری شناخته شده است. این اختلال در زنان بیشتر از مردان رایج است. 
کاهش شیب نرخ طلاق با مداخلات روانشناختی
تاریخ درج: 1396/3/7
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از کاهش شیب نرخ طلاق خبر داد اما پیش از این معاون اجتماعی نیروی انتظامی اعلام کرده بود که طلاق کاهش یافته است. 
پیام تبریک «رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور» به مناسبت برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری
تاریخ درج: 1396/3/2
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، پیام تبریک « رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران » به مناسبت حضور پر شور مردم  شریف ایران اسلامی و انتخاب آقای دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب به شرح زیر است. 
یوگا در درمان افسردگی تاثیر دارد
تاریخ درج: 1396/2/30
به گزارش سایک نیوز به نقل از مهر، طبق نتایج یک پژوهش جدید، یوگا و تنفس عمیق ممکن است به تسکین علائم افراد مبتلا به افسردگی کمک کند. 
ارائه خدمات روانشناسی رایگان به حادثه دیدگان معدن یورت
تاریخ درج: 1396/2/30

به گزارش سایک نیوز به نقل از خبرگزاری سلامت، دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره از ارائه یک سال خدمات روانشناسی و مشاوره رایگان به خانواده حادثه دیدگان معدن زغال سنگ یورت خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ روانشناس آموزش دیده در بحران داریم.

دکتر صبحی از برگزاری مجمع ملی ازدواج تا مهر ماه امسال خبر داد
تاریخ درج: 1396/2/24

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر ناصر صبحی قراملکی مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان گفت:با جمع‌بندی فعالیت مجامع استانی خیرین ازدواج، در خرداد ماه امسال جلسه هم‌اندیشی میان خیرین و اولین مجمع ملی خیرین ازدواج تا مهرماه برگزار می‌شود. 

استفاده بیش از حد از فناوری به سلامت روان آسیب می رساند
تاریخ درج: 1396/2/24

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، امروزه فناوری جزء لاینفک زندگی همگان است و از آن تقریبا در هر زمینه‌ای استفاده می‌شود. 

ساینس‌دیلی در این خصوص می نویسد: پژوهشی که در دانشگاه دوک انجام شده نشان می‌دهد، نوجوانان هرچه بیشتر از فناوری استفاده کنند امکان مواجهه‌شان با مشکلات روانی بیشتر خواهد بود. 

مشکل بیماران روان تنها با دارو حل نمی شود
تاریخ درج: 1396/2/20
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: فقط دارو درمانی، مشکل بیماران روان را برطرف نمی کند و لازم است تمام ابعاد زیستی، اجتماعی و روانی برای یک بیمار روان در نظر گرفته شود. 
مردان ۹ برابر بیشتر از زنان مواد مخدر مصرف می کنند
تاریخ درج: 1396/2/16
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ پیشگیری از اعتیاد، گفت: ظرفیت‌سازی نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد در جوامع مختلف ایفا می‌کند. 
گزارش تفصیلی از مراسم روز روانشناس و مشاور
تاریخ درج: 1396/2/16
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، در تالار سلام سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور مراسمی به مناسبت نهم اردیبهشت ماه، روز گرامیداشت روان شناس ومشاور با حضور ریاست سازمان، اعضای محترم شوارای مرکزی و هیات بازرسان ،معاونین و مدیران برگزار گردید.
نماینده سازمان بهداشت جهانی: عملکرد ایران در حل مشکلات سلامت روان قابل قبول است
تاریخ درج: 1396/2/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، ثمین صدیق نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران اظهار داشت: ادغام خدمات سلامت روان در نظام خدمات بهداشتی اولیه در ایران، فرصت منحصر به فردی را برای حل مشکل سلامت روان به خصوص افسردگی و خودکشی فراهم کرده است. 
سورنا مینی، ربات ایرانی برای کمک به کودکان اوتیسم
تاریخ درج: 1396/2/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از مهر، ربات ایرانی سورنا مینی به طول ۵۰ سانتی متر که توسط پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان و دانشگاه تهران ساخته شد به مرحله رونمایی رسید. 
امکان کنترل اختلالات روانی در دوره جنینی وجود دارد؟
تاریخ درج: 1396/2/3
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا،دکتر ولوییز فابریک استاد دانشگاه پیکاردی و رییس موسسه پزشکی INSERM فرانسه از امکان محدود کردن برخی بیماری های مرتبط با اعصاب و روان در دوره جنینی خبر داد.  
پیشگیری از طلاق وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی است
تاریخ درج: 1396/2/3
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایلنا، حبیب‌الله مسعودی فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از تخصیص بودجه ۱۰ میلیارد تومانی به سازمان بهزیستی کشور برای کاهش طلاق در کشور خبر داد. 
جلسه هماهنگی ستاد برنامه ریزی روز روان شناس و مشاور برگزار گردید
تاریخ درج: 1396/1/30
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، جلسه هماهنگی برنامه ریزی روز روان شناس و مشاور در تاریخ ۹۶/۱/۲۹ ساعت ۷/۳۰ در محل سازمان نظام با حضور اعضاء ستاد،  نمایندگان نهادها و نمایندگان انجمن های علمی تشکیل گردید.
مروری بر شاخص انزوای اجتماعی و وضعیت سلامت روان
تاریخ درج: 1396/1/30
به گزارش سایک نیوز به نقل از مهرخانه، سلامت روان، حالتی از سلامتی عاطفی و اجتماعی است که در آن فرد از توانایی‌های خویش آگاهی یافته و قادر است با استرس و فشارهای معمول زندگی تطابق حاصل کرده و به عنوان بخشی از جامعه با دیگران مشارکت و همکاری کند.
افتتاح اولین پارک گلخانه‌ای کودکان اوتیسم کشور در مشهد
تاریخ درج: 1396/1/26
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، اولین پارک گلخانه‌ای ویژه کودکان اوتیسم کشور به همت مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی در مشهد افتتاح شد. این پارک گلخانه‌ای تخصصی ویژه کودکان اوتیسم با هدف توانبخشی و شن درمانی کودکان اوتیسم افتتاح گردیده و در اختیار آنان قرار می‌گیرد.
بخشنامه صدور مجوز دفاع از رساله دکتری تخصصی روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد اعلام شد
تاریخ درج: 1396/1/26
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، بخشنامه صدور مجوز دفاع برخی از رشته‌های خاص علوم انسانی توسط دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.
افسردگی در زنان یک شبه شکل نمی گیرد.
تاریخ درج: 1396/1/24

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران گفت: افسردگی زنان به‌طور قطع یک شبه شکل نمی‌گیرد و حاصل یک شکل خاص از عادات، آداب و رفتارهای شخصی است که ترکیب آن با تصمیمات و نگرش‌های برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان معجونی را تشکیل داده است.

گزارشی از همایش روز جهانی بهداشت با موضوع افسردگی
تاریخ درج: 1396/1/23
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، همایش روز جهانی بهداشت با شعار “بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم” روز یکشنبه ۲۰ فروردین با حضور و سخنرانی وزیر بهداشت، معاون بهداشت و دیگر مسئولین این حوزه در محل ستاد وزارت بهداشت برگزار گردید.  
دکتر حاجبی از برگزاری همایش روز جهانی سلامت خبر داد
تاریخ درج: 1396/1/20

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر احمد حاجبی مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت از برگزاری همایش روز جهانی سلامت در روز ۲۰ فروردین با عنوان “بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم” خبر داد.

مردم فوبیای ام.اس دارند
تاریخ درج: 1396/1/17

به گزارش سایک نیوز به نقل از آنا، دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: بسیاری از مردم دچار فوبیای ابتلا به بیماری « ام اس» هستند که این ترس متاسفانه باعث می‌شود افرادی که دچار علائم شایع این بیماری هستند با تاخیر به پزشک مراجعه کنند.

34.4درصد مردان و 26.2 درصد زنان کشور، مجردند
تاریخ درج: 1396/1/16

بررسی جدول های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد 34.4درصد مردان و 26.2 درصد زنان 10 سال به بالا مجرد مانده و هرگز ازدواج نکرده اند.

ارتقاء مرتبه علمی دکتر پاشاشریفی
تاریخ درج: 1396/1/16
به گزارش سایک نیوز به نقل از آنا، دکتر حسن پاشاشریفی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با حکم دکتر حمید میرزاده به مرتبه استادی ارتقا یافت.
مروری بر وضعیت ازدواج در سالی که گذشت
تاریخ درج: 1396/1/14

به گزارش سایک نیوز به نقل از مهرخانه، با وجود افزایش تعداد جوانان در سنین ازدواج که امسال رقمی حدود ۱۱٫۵۵ میلیون نفر را شامل می‌شود، میزان واقعه ازدواج در کشور نسبت به سال گذشته ۳٫۵ درصد و نسبت به سال ۱۳۸۹ حدود ۸ درصد کاهش یافته است.

از پژوهش های حوزه اختلالات تکاملی کودکان حمایت می شود
تاریخ درج: 1396/1/7
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا،دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی با بیان این که به رغم انگیزه و تخصص بالای اساتید و پزشکان امکانات به اندازه کافی وجود ندارد، از آمادگی این ستاد جهت حمایت از اساتید و پژوهشگران برای انجام پژوهش در حوزه اختلالات تکاملی کودکان در کشور خبر داد.
مروری بر شیوع افسردگی در جهان
تاریخ درج: 1395/12/27
به گزارش سایک نیوز به نقل از روزنامه شهروند، دی ماه امسال، وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد میزان شیوع افسردگی در ایران ۶/١٢‌درصد است.
آمادگی وزارت بهداشت برای راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت جنسی و خانواده
تاریخ درج: 1395/12/23
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد اسلامی معاون فنی اداره سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت از آمادگی زیرساخت‌ها برای راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت جنسی و خانواده خبر داد.
غربالگری استعدادهای دانش آموزان به درستی انجام نمی شود
تاریخ درج: 1395/12/22
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اظهار داشت: طرح غربالگری و شناسایی استعدادهای دانش آموزان در نظام آموزش و پرورش کشور به درستی انجام نمی شود.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: امروز ثمره شکل گیری سازمان نظام روانشناسی را می بینیم
تاریخ درج: 1395/12/21
به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حادثه پلاسکو ...
دکتر تاجری: طرح تربیت مربی مهارت های ازدواج در کاهش آسیب های اجتماعی موثر خواهد بود
تاریخ درج: 1395/12/21
در حاشیه برگزاری طرح ملی آموزش مهارت های ازدواج و خانواده وزرات ورزش و جوانان، سایک نیوز گفتگویی با آقای دکتر بیوک تاجری، استادیار و مدیر گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج،  عضو شورای استان البرز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و از اساتید این طرح داشته است که در زیر خواهید خواند:
خدمات روانشناسی و مشاوره تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار خواهند گرفت
تاریخ درج: 1395/12/18
به گزارش سایک نیوز به نقل از خبرگزاری شبستان، دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه مجلس مصوب کرده است که خدمات مشاوره و روان درمانی برای خانواده ها تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند.
برگزاری اولین دوره طرح تربیت مربی مهارت های ازدواج در استان البرز
تاریخ درج: 1395/12/18
به گزارش سایک نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان استان البرز، امیر غفرانی مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز از برگزاری اولین دوره طرح ملی تربیت مربی مهارت های ازدواج و خانواده (TOT) در البرز به همت معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل و با مشارکت موسسه آموزش عالی مدت خبر داد.